Loading...

Already an employee? You must apply through our internal portal: click here

Title:  Tax & Treasury Specialist

Date:  Jun 10, 2021
Location:

Bucuresti, RO

Requisition ID: 15114

Descrierea jobului

Suntem berari! Facem bere! Și ne bucuram de tot procesul de fabricație, distribuție, promovare, vânzare până berea ajunge pe mesele românilor. Bergenbier este parte a grupului Molson Coors Beverage Company, unul dintre cei mai mari producători de bere la nivel mondial. Din portofoliul Bergenbier fac parte branduri ce devin prima alegere pentru oricine vrea să savureze o bere excepțională: Bergenbier, Noroc, Staropramen, Beck’s, Stella Artois, Löwenbräu, Leffe, Corona si Hoegaarden.

Suntem in cautare de:

Tax & Treasury Specialist – maternity cover

Vei fi responsabil de:

  • Gestionarea activitatilor de trezorerie si verificarea fluxului de trezorerie intocmit
  • Pregatirea si depunerea declaratiilor fiscale si monitorizarea modificarilor fiscale in vederea evaluarii impactului acestora asupra companiei;
  • Pregatirea raportarilor de trezorerie conform policitilor de Grup;

Responsabilitati pe partea de Taxe:

  • Asigurarea conformitatii cu reglementările fiscale locale;
  • Monitorizarea permanenta a modificarilor fiscale si evaluarea impactului asupra companiei;
  • Pregatirea si depunerea tuturor documentelor necesare in vederea obtinerii autorizatiilor fiscale (ex. Antrepozit fiscal, expeditor inregistrat, destinatar inregistrat, licenta de fabricatie);
  • Calcularea si inregistrarea TVA-ului de plata/de recuperat, impozitul pe profit, impozitul pe veniturile nerezidentilor, impozitul pe veniturile din premii etc.;
  • Pregatirea si depunerea tuturor declaratiilor fiscale in mod corespunzator si la timp
  • Monitorizarea platilor de impozite si taxe in vederea efectuarii acestora la timp (TVA, impozit pe profit, accize etc.)
  • Acordarea suportului necesar in timpul controalelor fiscale din partea autoritatilor (fiscale, vamale) si in timpul auditului anual pe partea fiscala;
  • Revizuirea contractelor in vederea identificarii impactului fiscal aferent;
  • Crearea si mentinerea unei relatii profesionale cu Institutiile Statului (ex: Ministerul de Finante, ANAF, DGAMC, Autoritatea Nationala a Vamilor);
  • Respectarea sarcinilor planificate de inchidere lunara si verificarea ca toate conturile bilantiere sunt reconciliate (focus pe taxe si impozite);
  • Identificarea si propunerea de solutii pentru minimizarea riscului fiscal, printr-o buna cunoastere a business-ului companiei si o buna intelegere a functionalitatii departamentelor cu care intra in contact;
  • Completarea registrelor obligatorii conform legislatiei in vigoare

Responsabilitati pe parte de Trezorerie:

  • Verificarea fisierelor de plati lunare/saptamanale conform propunerilor de plata si monitorizarea ca platile sunt efectuate la timp;
  • Verificarea raportarilor saptamanale si lunare transmise catre Grup (6 Weeks Cash flow forecast, 6 Months Cash flow forecast);
  • Analizarea variatiilor real vs forecast din modelele de raportare;
  • Cautarea in permanenta a solutiilor de imbunatatire si optimizare a modelelor de raportare;
  • Pregatirea/depunerea diverselor raportari catre BNR si/sau Institutul National de Statistica;
  • Administrarea cardurilor de companie si mentinerea relatiei cu reprezentantii bancii si gestionarea scrisorilor de garantie: emitere, urmarire, reinnoire;

Consideri ca indeplinesti conditii de mai jos?! In acest caz vrem sa auzim mai multe despre tine!

  • Studii superioare – Domeniul Financiar / Contabilitate;
  • Minim 3 ani financiar/contabilitate intr-un rol similar;
  • Foarte bune cunostine in legislatia locala in zona de taxe, si te mentii updatat la zi;
  • Abilitati numerice si poti concluziona solutii optime;
  • Abilitati avansate de comunicare si poti colabora cu divere parti;
  • Gandire analitica astfel incat sa poti rezolva diverse situatii complexe;
  • Cunostinte SAP;
  • Cunostinte avansate Microsoft Office – Word, Excel, Power Point;
  • Lb. Engleza fluent;
  • Disponibilitate pentru a ni te alatura pentru o perioada determinata – inlocuire colega in concediu de crestre copil pana la 2 ani;
  • Explorarea unui capital de expertiza accesand aceast rol cat si a unor oportunitati viitoare in departamentul financiar la nivel local/la nivel global existente in companie la momentul respectiv.

Ce asteptari avem de la tine:

  •     Sa poti rezolva lucurile, avand in vedere obiectivele de business;
  •     Sa fii independent, dar si un coechiper;
  •     Sa fii curios si sa provoci asteptarile, cu o gandire orientate catre inovatie
  •     Sa fii un lider!

Suntem nerabdatori sa te cunoastem si sa te alaturi echipei noastre!

At Molson Coors we seek diversity. Differing perspectives lead to challenging the expected, which keeps new ideas bubbling up. We’re an equal opportunity employer and invite applications from candidates from all backgrounds, race, color, religion, sex, sexual orientation, national origin, gender identity, age, disability, veteran status or any other characteristic. We take pride in celebrating our unique brew.